| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 14 to 2/0 AWG |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Stranded Copper |
| Dimensions | 1-15/32 in L x 1-1/4 in W x 25/32 in H |
| Finish | Tin Coated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 2-Conductor, 21/32 in Hole Spacing |
| Stud Size | 1/4 in |
| Tongue Size | 27/32 in L x 1-1/4 in W x 3/16 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ADR-ALCUL Dual Rated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |