| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 14 to 2 AWG |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Stranded Copper |
| Dimensions | 1-5/32 in L x 1/2 in W x 9/16 in H |
| Finish | Tin Coated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 1-Conductor, Slotted Screw, 1/4 in Hole Spacing |
| Stud Size | 1/4 in |
| Tongue Size | 11/16 in L x 1/2 in W x 7/64 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ADR-ALCUL Dual Rated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |