| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 14 to 1/0 AWG |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Stranded Copper |
| Dimensions | 2-29/32 in L x 2 in W x 7/8 in H |
| Finish | Tin Coated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Specifications | 3-Conductor, 45/64 in Hole Spacing |
| Stud Size | 3/8 in |
| Tongue Size | 2-5/32 in L x 2 in W x 1/4 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ADR-ALCUL Dual Rated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |