| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Color | Orange |
|---|---|
| Conductor Size | 400 to 600 kcmil |
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Die Code | 107H |
| Dimensions | 3-3/4 in L |
| Material | Aluminum |
| Overall Length | 4.77 in |
| Pin Length | 1.88 in |
| Specifications | 3-3/4 in L Body, 1-15/16 in L Wire Stripe |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | Bi-Metal Dual Rated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |