| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Color | White |
|---|---|
| Conductor Size | 3/0 AWG to 250 kcmil |
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Die Code | 66 |
| Material | Aluminum |
| Overall Length | 3.71 in |
| Pin Length | 1-1/2 in |
| Specifications | 1-7/16 in L Wire Stripe, 2.19 in Body Length after Installing, Tin Plated |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | Bi-Metal Dual Rated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |