| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Color | Ruby |
|---|---|
| Conductor Size | 3/0 to 1/0 AWG |
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Die Code | 60 |
| Material | Aluminum |
| Overall Length | 3.46 in |
| Pin Length | 1.38 in |
| Specifications | 2.13 in L Body, 1-5/16 in L Wire Stripe |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | Bi-Metal Dual Rated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |