| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Barrel Size | 1.2 in Dia |
|---|---|
| Barrel Type | Long/Blind End |
| Color | Black |
| Conductor Size | 646 kcmil |
| Die Code | 106 |
| Material | Copper |
| Mounting Hole Size | 0.531 in |
| Overall Length | 6.16 in |
| Series | 58800 |
| Specifications | 1-3/4 in Hole Spacing, Electro Plated Tin, NEMA 570-2B |
| Stud Size | 1/2 in |
| Tongue Size | 3 in L x 1.33 in W x 0.24 in THK |
| Tongue Type | Narrow |
| Type | 2-Hole |
| Voltage Rating | 600 V AC to 35 kV |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |