| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Barrel Size | 0.47 in Dia |
|---|---|
| Barrel Type | Long/Blind End |
| Color | Green |
| Conductor Size | 1 AWG |
| Conductor Type | Flex/Weld |
| Die Code | 37 |
| Material | Copper |
| Series | 54800 |
| Specifications | 7/8 in Hole Spacing, Tin Electro-Plated Finish, NEMA 570-2B |
| Stud Size | 5/16 in |
| Tongue Size | 1.63 in L x 0.67 in W x 0.11 in THK |
| Tongue Type | 90 deg |
| Type | 2-Hole |
| Voltage Rating | 600 V AC to 35 kV |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |