| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Barrel Size | 0.85 in Dia |
|---|---|
| Barrel Type | Standard |
| Color | White |
| Conductor Size | 300 kcmil |
| Conductor Type | Copper |
| Die Code | 66 |
| Material | Copper |
| Mounting Hole Size | 0.281 in |
| Overall Length | 2.325 in |
| Series | 54100 |
| Specifications | Tin Plated Finish |
| Stud Size | 1/4 in |
| Tongue Size | 0.875 in L x 0.85 in W x 0.153 in THK |
| Tongue Type | Narrow |
| Type | 1-Hole |
| Voltage Rating | 35 kV |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |