| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Barrel Size | 0.77 in Dia |
|---|---|
| Barrel Type | Standard |
| Color | Yellow |
| Conductor Size | 250 kcmil |
| Conductor Type | Copper |
| Die Code | 62 |
| Material | Copper |
| Mounting Hole Size | 0.344 in |
| Overall Length | 2.131 in |
| Series | 54100 |
| Specifications | NEMA 570/2B Enclosure Rating, Tin Plated |
| Stud Size | 5/16 in |
| Tongue Size | 0.781 in L x 0.766 in W |
| Tongue Type | Narrow |
| Type | 1-Hole Non-Insulated |
| Voltage Rating | 35 kV |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |