| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Barrel Size | 0.701 in Dia |
|---|---|
| Barrel Type | Standard |
| Color | Purple |
| Conductor Size | 4/0 AWG |
| Conductor Type | Copper |
| Die Code | 54 |
| Material | Copper |
| Mounting Hole Size | 0.344 in |
| Overall Length | 2.031 in |
| Series | 54100 |
| Specifications | Electro-Plated Tin |
| Stud Size | 5/16 in |
| Tongue Size | 0.781 in L x 0.701 in W x 0.14 in THK |
| Tongue Type | Narrow/Straight |
| Type | 1-Hole |
| Voltage Rating | 600 V AC to 35 kV |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |