| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Barrel Outer Diameter | 1-1/2 in |
|---|---|
| Conductor Size | (2) 2/0 AWG, (2) 3/0 AWG Min, (2) 4/0 AWG and (2) 2/0 AWG Max, 601.8 to 689.4 kcmil |
| Dimensions | 1.187 in ID |
| Finish | TiN Coated |
| Length | 1-1/2 in |
| Material | Copper |
| Specifications | Non-Insulated, Chamfered Barrel |
| Type | Parallel |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |