| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 3/0 AWG, 8 AWG |
|---|---|
| Dimensions | 0.749 in ID x 0.926 in OD |
| Finish | TiN Coated |
| Length | 1.063 in |
| Material | Copper |
| Specifications | 231100 to 300000 circular mils Area |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |