| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Barrel Outer Diameter | 0.766 in |
|---|---|
| Conductor Size | (3) 2 AWG Min, (1) 1/0 AWG, (3) 4 AWG Max, 190 to 231.1 kcmil |
| Dimensions | 0.629 in ID |
| Finish | TiN Coated |
| Length | 0.77 in |
| Material | Copper |
| Specifications | Non-Insulated, Chamfered Barrel |
| Type | Parallel |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |