| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Barrel Type | Brazed Seam |
|---|---|
| Color | Blue |
| Conductor Size | 16 to 14 AWG |
| Dimensions | 0.85 in L |
| Finish | Tin Plated |
| Material | Brass |
| Specifications | Vinyl Insulation |
| Tab Size | 0.187 in W x 0.032 in THK |
| Temperature Rating | 221 deg F |
| Terminal Type | Socket |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |
This item has no supplemental files.