| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Barrel Size | 0.54 in L |
|---|---|
| Barrel Type | Brazed Seam |
| Color | Red |
| Conductor Size | 22 to 18 AWG |
| Finish | Tin Coated |
| Length | 1.24 in |
| Material | Copper |
| Specifications | Vinyl Insulation |
| Stud Size | 3/8 in |
| Temperature Rating | 221 deg F |
| Tongue Size | 0.7 in L x 0.25 in W x 0.03 in THK |
| Tongue Type | Ring |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |
This item has no supplemental files.