| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 6 AWG to 250 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Dimensions | 1.95 in L x 0.94 in W x 1-1/16 in D |
| Material | Copper |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 1-Conductor |
| Stud Size | 13/32 in |
| Temperature Rating | 194 deg F |
| Tongue Size | 1.09 in L x 0.94 in W x 0.13 in THK |
| Voltage Rating | 1000 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |
This item has no supplemental files.