| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Conductor Size | 6 AWG to 350 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Dimensions | 4.25 in L x 2.3 in W x 1-3/8 in D |
| Material | Aluminum/Copper |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Specifications | 2-Conductor |
| Stud Size | 1/2 in |
| Temperature Rating | 194 deg F |
| Tongue Size | 3 in L x 2.3 in W x 0.31 in THK |
| Voltage Rating | 1000 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |
This item has no supplemental files.