| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Barrel Size | 0.42 in L |
|---|---|
| Barrel Type | Insulation Grip |
| Color | Blue |
| Conductor Size | 18 to 14 AWG |
| Finish | Tin |
| Length | 0.94 in |
| Material | Copper/Nylon |
| Stud Size | #10 |
| Temperature Rating | 221 deg F |
| Tongue Size | 0.38 in W x 0.42 in L |
| Type | Partial Coverage |
| Voltage Rating | 600 V |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |
This item has no supplemental files.