| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Barrel Size | 0.46 in L |
|---|---|
| Barrel Type | Insulation Grip |
| Color | Red |
| Conductor Size | 22 to 16 AWG |
| Finish | Tin |
| Length | 0.86 in |
| Material | Copper/Nylon |
| Stud Size | #6 |
| Temperature Rating | 221 deg F |
| Tongue Size | 0.25 in W x 0.4 in L |
| Type | Partial Coverage |
| Voltage Rating | 600 V |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |
This item has no supplemental files.