| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Barrel Size | 0.23 in L |
|---|---|
| Barrel Type | Brazed Seam |
| Conductor Size | 16 to 14 AWG |
| Finish | Tin Coated |
| Length | 0.66 in |
| Material | Nickel Alloy |
| Specifications | Vinyl Insulation |
| Stud Size | #10 |
| Temperature Rating | 1200 deg F |
| Tongue Size | 0.43 in L x 0.31 in W x 0.04 in THK |
| Tongue Type | Ring |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |
This item has no supplemental files.