| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Bolt Size | 1/2 x 3/4 in |
|---|---|
| Conductor Size | 2 AWG to 666.6 kcmil, 397.5 to 666.6 kcmil |
| Conductor Type | ACSR/Aluminum/Copper/Solid |
| Dimensions | 2-1/2 in W x 3-1/4 in H |
| Material | Aluminum |
| Series | 2BPW |
| Specifications | 0.891 to 1.031 in Dia Conductor A, 0.258 to 1.031 in Dia Conductor B |
| Tap Size | 2 AWG to 800 kcmil, 600 to 800 kcmil |
| Type | 1-Piece |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |