| Image 1 of 5 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Bolt Size | 1/2 x 3/4 in |
|---|---|
| Conductor Size | 4 AWG to 350 kcmil, 4/0 AWG to 350 kcmil |
| Conductor Type | ACSR/Aluminum/Copper/Solid |
| Dimensions | 2-1/8 in W x 2-1/2 in H |
| Material | Aluminum |
| Series | 2BPW |
| Specifications | 0.522 to 0.68 in Dia Conductor A, 0.204 to 0.68 in Dia Conductor B |
| Tap Size | 4 AWG to 350 kcmil, 4/0 AWG to 350 kcmil |
| Type | 1-Piece |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |