| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Bolt Size | 5/8 x 15/16 in |
|---|---|
| Conductor Size | 2 AWG to 900 kcmil, 666.6 to 900 kcmil |
| Conductor Type | ACSR/Aluminum/Copper/Solid |
| Dimensions | 2-31/32 in W x 3-3/4 in H |
| Material | Aluminum |
| Series | 2BPW |
| Specifications | 0.997 to 1.162 in Dia Conductor A, 0.258 to 1.162 in Dia Conductor B |
| Tap Size | 2 AWG to 1000 kcmil, 750 to 1000 kcmil |
| Type | 1-Piece |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |