| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Color | Aluminum |
|---|---|
| Conductor Size | 6 AWG to 300 kcmil |
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Dimensions | 0.98 in L x 0.97 in W x 1.16 in H |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Series | BTP |
| Specifications | 1-Pole, 1-Port, 1-Conductor, 1/4 in Bolt |
| Stud Size | 1/4 in |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | Dual Rated |
| Voltage Rating | 600 V |
| Manufacturer | NSI INDUSTRIES INC |