| Image 1 of 2 - Click For More | Product DataInquire for Best Price
Usually ships in 1-2 days. * Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. |
| Bearing Material | Steel Alloy |
|---|---|
| Bore Diameter | 65 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Closure Type | Open |
| Load Capacity | 415000 N Dynamic/355000 N Static |
| Maximum Speed | 3500 rpm Grease/4200 rpm Oil |
| Number of Rows | 2 |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Series | 22300 |
| Temperature Rating | 400 deg F |
| Width | 48 mm |
| Manufacturer | Nachi America Inc. - Bearing Division |