| | Product Data
Your Price: $2414.23 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Bearing Material | Steel |
|---|---|
| Bore Diameter | 2.361 in |
| Cage Material | Steel |
| Load Capacity | 23800 lb Dynamic/33500 lb Static |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 3.937 in |
| Temperature Rating | -65 to 250 deg F |
| Type | Straight Bore Unmounted |
| Width | 3/8 in |
| Manufacturer | Timken |