| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Bearing Material | Steel |
|---|---|
| Bore Diameter | 1.5 in |
| Cage Material | Steel |
| Closure Type | Open |
| Load Capacity | 17500 lbf Dynamic/20500 lbf Static |
| Number of Rows | 2 |
| Outside Diameter | 3.151 in |
| Series | 27881 |
| Type | Cylindrical |
| Width | 2.2500 in |
| Manufacturer | Timken |
This item has no supplemental files.