| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Bearing Material | Steel |
|---|---|
| Bore Diameter | 1.687 in |
| Cage Material | Steel |
| Closure Type | Open |
| Load Capacity | 17400 lbf Dynamic/16500 lbf Static |
| Number of Rows | 2 |
| Outside Diameter | 3.25 in |
| Series | 22168 |
| Type | Cylindrical |
| Width | 1.7500 in |
| Manufacturer | Timken |
This item has no supplemental files.