| Image 1 of 3 - Click For More Similar Item
| Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||||||
| Connection Type | Terminal Block |
|---|---|
| Dimensions | 3.13 in H x 3.27 in W x 4.12 in D |
| Enclosure Type | Molded |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Housing Material | Copper |
| Insulation | 130 deg C |
| Maximum Amperage Rating | 0.43/2.08 A |
| Mounting Type | Panel |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 50 VA |
| Primary Voltage | 208/230/460 V |
| Secondary Voltage | 24/115 V |
| Temperature Rating | 80 deg C |
| Manufacturer | Hammond Power Solutions Inc. |