| Image 1 of 5 - Click For More | Product DataInquire for Best Price
Usually ships in 1-2 days. * Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. |
| Bearing Material | Steel |
|---|---|
| Bore Diameter | 31.496 in |
| Cage Material | Brass |
| Closure Type | Open |
| Load Capacity | 1480000 lbf Dynamic/3380000 lbf Static |
| Maximum Speed | 280 rpm Grease/320 rpm Oil |
| Number of Rows | 2 |
| Outside Diameter | 41.732 in |
| Series | 239 |
| Type | Cylindrical |
| Width | 7.677 in |
| Manufacturer | TIMKEN CO |
This item has no supplemental files.