| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Amperage Rating | 10 to 70 A |
|---|---|
| Dimensions | 26.9 in H x 10.25 in W x 14.78 in D |
| Enclosure Type | NEMA 3/3R/4/7/9/12 |
| Frame | TEB |
| Material | Copper-Free Aluminum |
| Number of Poles | 3 |
| Series | EBMBB |
| Trip Range | 30 A |
| Type | Ground Joint |
| Voltage Rating | 240 V AC/125 to 250 V DC |
| Manufacturer | COOPER CROUSE-HINDS |