| | Product Data
Your Price: $191.43 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Extended Locking Handle |
|---|---|
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
| Body Material | Cast Bronze |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | Thread |
| Inlet to Outlet Length | 2.64 in |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Orifice Size | 0.76 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 600 psi WOG |
| Series | UPBA100S |
| Softgoods Material | PTFE/RPTFE |
| Top to Inlet Center | 2.08 in |
| Trim Material | 316 Stainless Steel Stem and RPTFE Seat |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |