| | Product Data
Your Price: $474.61 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | THE INSULATOR/MS® Extended Handle |
|---|---|
| Ball Material | Brass |
| Body Material | Cast Bronze |
| End Style | Press |
| Media | Water |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Orifice Size | 1.32 in |
| Port Type | Standard |
| Pressure Rating | 200 psig WOG at 250 deg F |
| Softgoods Material | Acetyl/EPDM/PTFE/RPTFE |
| Top to Inlet Center | 3 in |
| Trim Material | ABS Sleeve/RPTFE Seat/Brass Stem |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |