| | Product Data
Your Price: $1338.80 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Pneumatic Spring Return |
|---|---|
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
| Body Material | Stainless Steel |
| End Style | Threaded |
| Inlet to Outlet Length | 3.35 in |
| Nominal Size | 1 in |
| Orifice Size | 0.98 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 150 psi SWP/1000 psi WOG |
| Series | BA260LDB |
| Softgoods Material | PTFE |
| Temperature Rating | 100 deg F |
| Top to Inlet Center | 7.77 in |
| Trim Material | 316 Stainless Steel/PTFE |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |