| | Product Data
Your Price: $55.27 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | T-Handle |
|---|---|
| Ball Material | Chrome Plated Brass |
| Body Material | Forged Brass |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | Solder |
| Inlet to Outlet Length | 2.19 in |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Orifice Size | 0.39 in |
| Port Type | Standard |
| Pressure Rating | 400 psi |
| Series | BA-250 |
| Top to Inlet Center | 1-1/2 in |
| Trim Material | Brass Stem and PTFE Seat |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |