| | Product Data
Your Price: $932.55 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Oval Handle |
|---|---|
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | Flanged |
| Inlet to Outlet Length | 4-1/4 in |
| Media | Gas |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Orifice Size | 1/2 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Rating | 275 psi |
| Series | F90 |
| Softgoods Material | NXT-75/PTFE |
| Top to Inlet Center | 2-1/2 in |
| Trim Material | 316 Stainless Steel Stem |
| Type | Uni-Body |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |