| | Product Data
Your Price: $1384.20 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Latch-Lock Handle |
|---|---|
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | FNPT x Socket Weld |
| Inlet to Outlet Length | 3.74 in |
| Nominal Size | 1 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 2000 psi WOG |
| Series | 35 Series |
| Softgoods Material | PTFE |
| Top to Inlet Center | 3.35 in |
| Trim Material | 316 Stainless Steel Stem and PTFE NXT Standard 75 Seat |
| Type | 3-Piece Enclosed Bolt |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |