| | Product Data
Your Price: $286.57 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Locking Handle |
|---|---|
| Ball Material | Brass |
| Body Material | Bronze |
| End Style | Press |
| Inlet to Outlet Length | 7.82 in |
| Nominal Size | 1 in |
| Orifice Size | 1 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 600 psi |
| Series | BA300 |
| Softgoods Material | PTFE/RPTFE |
| Top to Inlet Center | 2.65 in |
| Trim Material | Brass Stem and RPTFE Seat |
| Type | 3-Piece |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |