| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Actuator Type | Handwheel |
|---|---|
| Body Material | Cast Steel |
| End Style | Flanged |
| Hand Wheel Diameter | 23.62 in |
| Inlet to Outlet Length | 16 in |
| Nominal Size | 16 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Series | 1550 |
| Softgoods Material | Graphite |
| Temperature Rating | -20 to 800 deg F |
| Top to Inlet Center | 67.09 in |
| Trim Material | Forged Steel Stem |
| Type | Outside Screw and Yoke |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |