| | Product Data
Your Price: $61.76 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||||
| Actuator Type | Extended Lever Handle |
|---|---|
| Ball Material | Silicon Bronze |
| Dimensions | 1.15 in H x 3.38 in W x 4.83 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | Threaded |
| Media | Gas/Water |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 600 psi |
| Series | T-585-80-LF |
| Softgoods Material | Reinforced RPTFE |
| Temperature Rating | 300 deg F |
| Trim Material | Bronze |
| Manufacturer | NIBCO INC |