| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Actuator Type | Handle |
|---|---|
| Ball Material | Stainless Steel |
| Body Material | Brass |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | Press |
| Inlet to Outlet Length | 5.16 in |
| Media | Water |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Series | 94VLF-A |
| Softgoods Material | EPDM/PTFE |
| Temperature Rating | 0 to 250 deg F |
| Top to Inlet Center | 2.93 in |
| Trim Material | PTFE/Brass |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Apollo Conbraco Industries |