| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Connection Type | Press |
|---|---|
| Dimensions | 3.82 in L x 9 in W x 9 in H |
| Material | Copper |
| Nominal Size | 4 in |
| Pressure Class | 125 lb |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Series | 8741 |
| Temperature Rating | 0 to 250 deg F |
| Type | Large Diameter |
| Manufacturer | Apollo Conbraco Industries |