| | Product DataInquire for Best Price
Usually ships in 1-2 days. * Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. |
| Actuator Type | Safety Spring to Close Handle |
|---|---|
| Body Material | PFA Lined/316 Stainless Steel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inlet to Outlet Length | 2.36 in |
| Media | Liquid/Powder/Slurry |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Rating | 150 psig |
| Series | SV Series |
| Softgoods Material | Fluorocarbon/PTFE |
| Temperature Rating | -4 to 350 deg F |
| Top to Inlet Center | 6-1/2 in |
| Type | Wafer Style |
| Manufacturer | NIBCO INC |