| | Product Data
Your Price: $838.66 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Toggle |
|---|---|
| Amperage Rating | 15 A |
| Connection Type | Load Side Standard Terminal |
| Dimensions | 3.94 in H x 5.86 in W x 8.69 in D |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 65 kA |
| Material | Glass Polyester |
| Number of Poles | 2 |
| Series | Power Defense |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | PD2 Global |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | CUTLER-HAMMER INC |