| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Body Material | Malleable/Ductile Iron |
|---|---|
| Dimensions | 2-17/32 in H |
| End Style | FNPT |
| Inlet to Outlet Length | 3-3/8 in |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Series | Style 275 |
| Softgoods Material | Buna-N/Buna-S |
| Top to Inlet Center | 1-5/8 in |
| Trim Material | Metal/304 Stainless Steel |
| Type | Lockwing |
| Manufacturer | Dresser™ |