| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
Your Price: $88.57 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||||
| Actuator Type | Locking Handle |
|---|---|
| Ball Material | Brass |
| Body Material | Forged Brass |
| End Style | NPT |
| Inlet to Outlet Length | 4.193 in |
| Nominal Size | 2 in |
| Orifice Size | 1.949 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Class | 600 lb |
| Pressure Rating | 600 psi WOG/125 psi SWP |
| Softgoods Material | EPDM/PTFE |
| Top to Inlet Center | 3.72 in |
| Trim Material | PTFE/Brass |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Merit Brass |
This item has no supplemental files.