| Image 1 of 2 - Click For More | Product DataInquire for Best Price
Usually ships 1-2 business days but timing may vary. Please chat with us if you have questions before ordering. * Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. |
| ASME Yes/No | No |
|---|---|
| Dimensions | 26 in Dia x 68-1/4 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Energy Efficiency | 78 % |
| Finish | Vitraglas® |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Heating Capacity | 80000 Btu/hr |
| Ignition Type | Pilot |
| Material | Steel |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 77 gph at 100 deg F Rise |
| Tank Capacity | 75 gal |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Ultra Low NOx | No |
| Vent Size | 3 in, 4 in |
| Vent Type | Direct/Power |
| Manufacturer | Bradford White Corporation |