| | Product Data
Your Price: $40942.55 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Dimensions | 40.5 in H x 36.5 in W x 21.75 in L |
|---|---|
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Housing Material | Aluminum |
| Insulation | 220 deg C |
| Phase | 3 ph |
| Power Rating | 150 kVA |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 220/127 V |
| Temperature Rating | 115 deg C |
| Type | General Purpose |
| Manufacturer | CUTLER-HAMMER INC |