| Image 1 of 10 - Click For More | Product Data
Your Price: $1.42 / FT
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||||
| Color | Black |
|---|---|
| Inner Diameter Expanded | 1 in |
| Inner Diameter Recovered | 0.5 in |
| Length | 100 ft |
| Material | Polyolefin |
| Series | FP1.000 |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Shrink Temperature | 100 deg C |
| Temperature Rating | -55 to 135 deg C |
| Type | Flexible |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wall Thickness Recovered | 0.035 in |
| Wall Type | Single |
| Manufacturer | 3M ELECTRICAL PRODUCTS DIV |